Best Czech Songs of the 80's

Třetí a poslední část nejznámějších autorů a jejich písní tentokrát z let osmdesátých. Autoři jsou řazeni abecedně, zahrnuty jsou všechny hudební styly i podstyly. A jak jsem si při sestavování žebříčku vedl? Které autory jsem zvolil? Souhlasili byste se všemi mnou uvedenými autory? Nezapomněl jsem na někoho? Posuďte sami v následujícím videu! (odkaz otevře nové okno!)

Seznam písní:

Arakain - Trash the Trash

Kapela "Arakain" vznikla v roce 1982. Zakládajícími členy byly zpěvák Aleš Brichta, kytarista Jiří Urban a bubeník Miroslav Nedvěd. Skupina "Akarain" je považována za zakladatele českého heavy metalu / trash metalu. Píseň "Trash the Trash" byla vydána na první řadovém stejnojmenném albu (až) v roce 1990. Ale byla součástí repertoáru kapely již  v letech osmdesátých.

 

Lucie Bílá - Neposlušné tenisky

Lucie Bílá, vlastním jménem Hana Zaňáková, (pseudonym vymyslel producent Petr Hannig) vydala svůj první singl Neposlušné tenisky v roce 1985. V letech 19841986 působila také v kapele Arakain. Autorem hudby je Petr Hannig a autorem textu je Václav Hons.

 

Citron - Už couvám

Kapela byla založena roku 1976, z původního bluesrockového Citrónu se vyvinul hardrockový Citron, který existuje dodnes. Píseň "Už couvám" byla nahrána v sestavě Stanislav Hranický (zpěv), Jaroslav Bartoň (kytara), Jindřich Kvita (kytara), Václav Vlasák  (baskytara), Radim Pařízek (bicí) a vydána na singlu "Už couvám/Koncert" v roce 1985. (Na videoklipu je však přítomen ještě baskytarista Jiří Krejčí a Jiří Schmutz)???

 

Michal David - Non stop

Michal David, vlastním jménem Vladimír Štancl, vydal v roce 1984 album "Non stop", přičemž stejnojmenná píseň "Non stop" figuruje jak v pořadí. Hudbu složil Zdeněk Barták, slova napsal Eduard Pergner. Píseň se objevila také ve filmu "Vítr v kapse".

 

Karel Gott - To musím zvládnout sám

Píseň "To musím zvládnout sám" byla nahrána v roce 1984 a vydána na albu "Hrátky s láskou" v témže roce. Hudbu složil Jiří Zmožek, text napsal Zdeněk Rytíř.

 

Jasná páka / Hudba Praha - Špinavý záda

Kapela "Jasná páka" byla založena roku 1981. Nedlouho po svém založení ji však byla zakázána činnost. Proto roku 1984 vzniká soubor nový, pojmenovaný Hudba Praha. V roce 1985 vyšlo první album nazvané "Jasná páky" i se zde uvedenou písní "Špinavý záda".

 

Katapult - Vojin XY hlásí příchod

Skupina "Katapult" byla založena v roce 1974 Oldřichem Říhou a Jiřím Šindelářem. Původně nesla název "Mahagon", v roce 1975 byla přejmenována na "Katapult". Píseň "Vojín XY hlásí příchod" byla vydána na druhém albu kapely v roce 1980 nazvaném "2006".

 

Vladimír Mišík a Etc. - Doteky

Skupina "Etc..." byla založena Vladimírem Mišíkem roku 1974 po jeho odchodu z "Blue Effectu" a rozpadu "Flamenga". Píseň "Doteky" vyšla na albu "4" v roce 1987. Hudbu složil Petr Skoumal, text napsal Jiří Dědeček. Album bylo nahráno v sestavě Vladimír Mišík (zpěv), Jan Hrubý (housle), Jaroslav Nejezchleba (violoncello, mandola), Petr Skoumal (klávesové nástroje), Stanislav Kubeš (kytara), Vladimír Kulhánek (baskytara), Pavel Skala (bicí).

 

Jaromír Nohavica - Když mé brali za vojáka

Jaromír Nohavica je známý český písničkář, skladatel a textař. Dnes již zlidovělá píseň "Když mě brali za vojáka" vyšla na koncertním albu "V tom roce pitomém" v roce 1990. "První čtyři sloky jsou ze života mého, další tři ze života kamaráda, všech sedm slok z možného života všech. " Jaromír Nohavica

 

Olympic - Jasná zpráva

Píseň "Jasná zpráva" byla vydána na singlu "Jasná zpráva / Já je znám" v roce 1981. Autorem textu je Pavel Vrba, hudbu složil Petr Janda. Píseň se objevila také na albech "Olympic v Lucerně" (1983) a "Akorát" (1983). Videozáznam pochází z ankety "Zlatý slavík 82‘" z roku 1983.

 

Pražský výběr - Hrabě X

"Pražský výběr byl založen Michalem Kocábem roku 1976 původně jako jazzrocková skupina, později se však začla věnovat "nové vlně". V letech 1983 - 1986 byl Pražský výběr zakázán. Píseň "Hrabě X" je titulní písní alba z roku 1988 "Pražký výběr" (Někdy také jako "Straka v hrsti"). Album bylo nahráno v sestavě Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Michal Pavlíček (zpěv, kytara), Vilém Čok  (zpěv, baskytara), Jiří Hrubeš (bicí), Jiří Tomek (perkuse). Text napsal F. R. Čech.

 

Progres 2 - Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce

Píseň "Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce" vyšla na čtvrtém albu skupiny "Progres 2" nazvaném "Třetí kniha džunglí" v roce 1982. V témže roce také vyšla na singlu "Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce / Neznámé nevpouštěj dál". Autorem hudby je Roman Dragoun, text napsal Vladimír Čort.

 

Michal Prokop a Framus Five - Bitva o Karlův most

Skupina Framus Five byla založena roku 1963. Jejím hlavním představitelem byl Michal Prokop. Po rozpadu kapely v roce 1971 byla kapela v roce 1978 obnovena. Píseň "Bitva o Karlův most" byla nahrána na album "Kolej Yesterday" v roce 1984. Hudbu složil Jan Hrubý, text napsal Pavel Šrut.

 

Stromboli - Ó hory, hory

Skupina "Stromboli" vznikla v roce 1985. Zakládajícími členy byli Michal Pavlíček, Vladimír Kulhánek a Klaudius Kryšpín. Později do kapely přišla Bára Basiková a Vendula Kašpárková. Příležitostnými hosty byli i Michael Kocáb, Vilém Čok, Iva Bittová, Jiří Veselý, ... . V roce 1986 vyšla píseň "Ó hory, hory" na singlu "Ó hory, ó hory / Carmen" a o rok později i na 2LP "Stromboli". Text napsal Vilém Čok, hudbu složil Michal Pavlíček.

 

Synkopy - Racek černý

V roce 1980 se Oldřich Veselý vrátil zpět do "Synkop" z "Blue Effectu" a o rok později Synkopy vydávají album "Sluneční hodiny". Album je nahráváno v sestavě Oldřich Veselý, Vratislav Lukáš, Pavel Pokorný, Emil Kopřiva, Petr Směja, Jiří Rybář. Text písně "Racek černý" napsal Pavel Vrba.

 

Tři sestry - Život je takovej

Kapela "Tři sestry" byla založená roku 1986. Hlavním frontmanem kapely je Lou Fanánek Hagen, vlasním jménem František Moravec. Píseň "Život je takovej" vyšla na prvním albu kapely nazvaném "Na Kovárně to je nářez" v roce 1990. Písně z období 1986-1988 vyšly v roce 1995 v albu "Rarity".

 

Turbo - Hráč

Skupina Turbo byla založena roku 1981. V roce 1987 vyšla píseň "Hráč" jak na singlu "Hráč/Komu se nelení", tak i na albu "Hráč". Album bylo nahráno v sestavě Richard Kybic  (kytara, zpěv), Jiří Lang (klávesy, zpěv), Petr Šťastný (baskytara, zpěv), Martin Laul (klávesy, zpěv), Jiří Lokajíček (bicí).

 

Vítkovo kvarteto - Pražskej démon

Skupina "Vítkovo (částečně odvážné rockové) kvarteto"  vznikla přibližně v roce 1984. Jejími členy jsou Zdeněk Juračka (kytara), Jiří Růžek (zpěv), Vladimír Vintr (baskytara) , Benjamin Vítek (bicí), Petr Mráz (kytara), Jan Šulc (klávesové nástroje a kytara), Karel Kavlík (kytara). Až v roce 1998 vydává řadové nekoncetrní album "Veteráni studený války" (po spolupráci s Otou Petřinou). Skupina oficiálně vydala jediné studiové album z roku 1998 "Veteráni studené války". Přerušovaně vystupuje dodnes s neměnným repertoárem.

 

Yo Yo band - Kladno

Kapela "Yo Yo Band" byla založena v roce 1975. Zakládajícími členy byli Richard Tesařík, Vladimír Tesařík, Ondřej Hejma a Julius Novotný Kuzma. Kapela byla jedním z hlavním průkopníků stylu reggae v Československu. Píseň "Kladno" vyšla na albu "Lehkou chůzí" v roce 1990. Hudbu složil Vladimír Tesařík, text napsal Richard Tesařík.

 

Hana Zagorová, Petr Kotvald, Stanislav Hložek - Můj čas

Píseň "Můj čas" byla určena pro seriál "Sanitka" (1984). Napsala ji autorská dvojice Petr Dvořák a Pavel Růžička (pseudonymy Petr a Pavel Orm, někdy také zkratka "ORM"). Píseň pro seriál nazpívala Hana Zagorová s Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. V roce 1984 také vychází singl "Můj čas / Sanitka (instrumental)".