Best Czech Songs of the 70's

Jako pokračování videa z let šedesátých jsem připravil ukázky dvaceti písní dvaceti nejznámějších autorů tentokrát z let sedmdesátých. Autoři jsou řazeni abecedně, zahrnuty jsou všechny hudební styly i podstyly. A jak jsem si při sestavování žebříčku vedl? Které autory jsem zvolil? Souhlasili byste se všemi mnou uvedenými autory? Nezapomněl jsem na někoho? Posuďte sami v následujícím videu! (odkaz otevře nové okno!)

Seznam písní:

Pavel Bobek - Veď mě dál

Píseň "Veď mě dál" byla vydána roku 1975 na stejnojmenném albu. Jedná se o coververzi písně "Take Me Home, Country Roads", kterou složil John Denver. Český text napsal Vladimír Poštulka.

 

Flamengo - Já a dým

V roce 1972 vydává skupina Flamengo v sestavě Pavel Fořt (kytara, akustická kytara), Ivan Khunt (varhany), Jan Kubík (saxofon, flétna, klarinet), Vladimír Kulhánek (baskytara),Vladimír Mišík (zpěv, akustická kytara), Jaroslav Šedivý (bicí) + "hosté" album Kuře v hodinkách.Toto album je považováno za jeden z klenotů české hudební scény. Píseň Já a dým dodává melancholickou, jethrotullovskou atmosféru.

 

Karel Gott - Kávu si osladím

Poprvé tato píseň vyšla na singlu "Kávu si osladím / Slunce k horám klopýtá" v roce 1972. Text napsal Jiří Štaidl, hudbu složil Ladislav Štaidl.

 

Katapult - Půlnoční zavodni dráha

Skupina "Katapult" byla založena v roce 1974 Oldřichem Říhou a Jiřím Šindelářem. Původně nesla název "Mahagon", v roce 1975 byla přejmenována na "Katapult". Píseň "Půlnoční závodní dráha" byla vydána spolu s písní "Lesní manekýn" hned na prvním singlu kapely v roce 1976.  Píseň se také objevila i na prvním albu kapely v roce 1978, a to hned jako titulní.

 

Jiří Korn - Yvetta

iří Korn, dnes známý především jako všestranný umělec (tanečník, zpěvák, stepař, baskytarista,...) začínal svoji hudební kariéru v kapelách "Rebels" a "Olympic". Po odchodu z "Olympicu" v roce 1972 se dal na solóvou tvorbu. Píseň "Yvetta" byla vydána na albu s jednoduchým zázvem "LP 01". Autorem hudby je Karel Svoboda, textu poté Zdeněk Rytíř.

 

Marsyas - Zmrzlinář

"Marsyas" legendární česká folkrocková skupina byla založena v roce 1973. Jejími členy byly tehdy Zuzana Michnová (zpěv, akustická kytara, perkuse), Petr Kalandra (zpěv, akustická kytara, foukací harmonika) a Oskar Petr (zpěv, akustická kytara). Tito členové + další přizvaní hosté nahráli v roce 1978 desku s názvem "Marsyas", ze které je i píseň "Zmrzlinář".

 

Vladimír Mišík & Etc... - Stříhali dohola malého chlapečka

Skupina "Etc..." byla založena Vladimírem Mišíkem roku 1974 po jeho odchodu z "Blue Effectu" a rozpadu "Flamenga". Zhudebněná báseň Jiřího Kainara "Stříhali dohola malého chlapečka" vyšla na prvním albu kapely pod názvem "Vladimír Mišík" (někdy také jako Etc 1) v roce 1976.

 

Ivan Mládek Banjo band - Jožin z bažin

Skupina "Banjo band" vznikla v roce 1970 jako uskupení umělců kolem ústřední postavy Ivana Mládka. Poprvé byla píseň vydána v roce 1977 na albu "Nashledanou!". Píseň doznala značné popularity také díky "výstřednímu tanečku" Ivo Pešáka.

 

M. efekt - Ej padá padá rosenka

"Ej padá padá rosenka" je interpretací české lidové písně "Ej padá padá rosička". Aby společnost OPUS mohla v roce 1977 vydat album "Svítání" musel být název alba i texty písní přeloženy a nahrány ve slověnštině. Album "Svitanie" bylo nahráno v ELITNÍ sestavě Radim Hladík, Fedor Frešo, Oldřich Veselý a Vlado Čech.

 

Petr Novák - Modlitba za lásku

Píseň "Modlitba za lásku" vyšla na stejnojmenném albu v roce 1970. Skupina "George and Beatovens" v čele s Petrem Novákem byla pro své texty i názory pro tehdejší státní představitele trnem v oku. STB tajně rušila plánované koncerty skupiny a v roce 1972 se skupina definitivně rozpadla.

 

Olympic - Otázky

Píseň "Otázky" byla poprvé vydána na "B" straně singlu "Dynamit / Otázky" v roce 1970. Hudbu složil Petr Janda a text napsal Zdeněk Rytíř. Píseň vyšla také o 2 roky později na albu "Handful".

 

The Plastic People of the Universe - Magické noci

Píseň "Magické noci" undergroundové kapely "The Plastic People of the Universe" byla nahrána v roce 1974 na hradě Houska pro album "Egon Bondy's Happy Hearts Club Banned". Album oficiálně vyšlo ve Francii v roce 1978, v ČR až roku 2001. Autorem textu je Egon Bondy, hudbu složil Mejla Hlavsa.

 

Progres 2 - Planeta Hieronyma Bosche II

Píseň "Planeta Hieronyma Bosche" byla součástí první československé rockové opery "Dialog s vesmírem" vznikající v roce 1978. Na koncertech skupina Progres 2 účinkovala v sestavě Zdeněk Kluka, Pavel Váně, Pavel Pelc, Karel Horký a Miloš Morávek. Koncerty byly doplněny řadou audiovizuálních záznamů navozující sci-fi tématiku. Autorem většiny textů byl Oskar Man. V roce 1980 vyšla celá opera na studiovém albu. Píseň "Planeta Hieronyma Bosche" musela být kvůli svému drogové tématu pro studiovou verzi upravena - došlo k vypuštění všech souhlásek v textu.

 

Marie Rottrová - Markétka

Píseň "Markétka" vyšla v roce 1973 na singlu "Markétka / Až příjde tvůj čas". Hudbu složil Katarzyna Gaertner. Český text napsala Jiřina Fikejzová. Velmi známá je i polská verze této písně "Małgośka szkoda łez" od Maryla Rodowicz. Polský text napsala Agnieszka Osiecká.

 

Jiří Schelinger (& F.R.Čech) - Neskutečná

Píseň "Neskutečná" vyšla na EP společně s písněmi "Už mě nelíbej", "Znám 1000 důvodů", "Tak ahoj, mini" v roce 1979. Text napsal Jiří Stárek, hudbu složil F. R. Čech. Jiří Schelinger vystupoval se skupinou F. R. Čecha od roku 1973, jeho život však tragicky skončil 13. dubna 1981 po skoku do Dunaje z bratislavského Starého mostu.

 

Věra Špinarová - Andromeda

Píseň "Andromeda" je čtvrtou písní stejnojmenného LP alba "Andromeda", které je prvním albem Věry Špinarové. Toto album bylo vydáno v roce 1972. Hlas Věry Špinarové doprovází skupina "Skupina Ivo Pavlíka".

 

Michal Tučný - Koukám jak cela země vstává

Michal Tučný vystupoval s mnoha československými country skupinami jako například Greenhorns (1969 - 1974), Fešáci (1974 - 1980). V roce 1980 však založil skupinu Tučnáci. Píseň "Koukám, jak celá země vstává" byla součástí debutového LP alba Michala Tučného s Tučnáky "Poslední kovboj", které vyšlo v roce 1982.

 

Naďa Urbánková - Závidím

Text písně "Závídím" napsal Jiří Grossmann na hudbu Adriana Celentaniho (Il ragazzo della Via Gluck) a byl to jeden z posledních textů, které napsal. 5. prosince 1971 umírá po dlouhodobé nemoci ve věku pouhých třiceti let.

 

Hana Zagorová - Zima, zima, zima, zima

Píseň "Zima, zima, zima, zima" vyšla v roce 1975 na singlu "Zima, zima, zima, zima / Znám Tvůj trik". Hudbu složil a text napsal Petr Žák.

 

Karel Zich & Flop - Alenka v říši divů

Karel Zich, v letech 1968 - 1973 (a 1992 - 2004) člen kapely "Spiritual Kvintet", od roku 1974 na sólové dráze. V roce 1979 založil doprovodnou kapelu Flop s níž nahrál i píseň "Alenka v říši divů". Tato píseň vyšla v roce 1981 na albu Mosty. Píseň je vlastně upravenou verzí hitu kapely Smokie (Living Next Door to Alice) (originální hudbu napsali Nicky Chinn a Mike Chapman / australská skupina New World). Autorem českého textu je Zdeněk Rytíř.