Best Czech Songs of the 60's

Jako malou vzpomínku na léta šedesátá jsem připravil ukázky dvaceti písní dvaceti nejznámějších autorů té doby. Autoři jsou řazeni abecedně, zahrnuty jsou všechny hudební styly i podstyly. A jak jsem si při sestavování žebříčku vedl? Které autory jsem zvolil? Souhlasili byste se všemi mnou uvedenými autory? Nezapomněl jsem na někoho? Posuďte sami v následujícím videu! (odkaz otevře nové okno!)

Seznam písní:

Atlantis & Hana Ulrychová - Don't You Break It Again

Videoklip z filmu "Cesta která vede nikam", který byl natočen v roce 1969, a to během necelých 10 dnů. Hana a Petr Ulrychovi se věnovali bigbeatu až do roku 1974. Poté společně založili folkovou skupiny Javory, v níž účinkují dodnes.

 

Blue Effect & Vladimír Mišík - Slunečný hrob

Nejprve vznikla v anglické verzi jako "Sunny Grave".  V roce 1969 však byla nahrána česky a vydána jako singl. Český text napsal Jiří Smetana. "B" stranu na singlu tvořila "I've Got My Mojo Working " Videoklip pochází taktéž z roku 1969, hráno na playback. 

 

Pavel Bobek & Semafor - Oh Ruby, nechtěj si lásku brát

Coververze písně "Ruby, Don't Take Your Love To Town", jejíž slova i hudbu napsal Melvin Tillis. Do češtiny upravil Jiří Grossmann. Hraje Skupina Františka Ringo Čecha, známá také jako "Shut Up", která byla až do roku 1972 součásti divadla Semafor.

 

Karel Gott - Hej páni konšelé

Text napsal Ladislav Štaidl, hudbu složil Jaromít Klempíř. Videoúryvek pochází z pražské Lucerny z roku 1969. Píseň pro svůj "ideologicky nevhodný" text zakázána.

 

Karel Kahovec & Flamengo - Paní v černém

Skupinu založil v roce 1966 Přemysl Černý (bicí) společně s Františkem Franclem (kytara), Pavlem Fořtem (kytara), Eduardem Vrškem (klávesy) a Jiřím Čížkem (baskytara). Jako zpěváci zde působili Petr Novák s Viktorem Sodomou a Pavlem Sedláčkem. Po odchodu Viktora Sodomy do The Matadors, na jeho místo nastoupil Karel Kahovec. Píseň "Paní v černém" vyšla jako singl a videoklip byl natočen pro pořad Hitšaráda, jehož hlavní dva protagonisté byli Karel Šíp s Jaroslavem Uhlířem.

 

Komety - Telstar (The Torpedoes Cover)

Kapela Komety byla založena v roce 1962. Kapela čítala mnoho mladých nadějných hudebníků například i Vladimíra Mišíka a Radima Hladíka. Druhý zmiňovaný nastoupil do Komet v roce 1964, tedy jako šestnáctiletý. Coververze Telstar od skupiny Torpedoes byla zřejmě největším hitem kapely. Náhrávky kapely Komety se však nezachovaly.

 

Karel Kryl - Morituri te salutant

Píseň "Morituri te salutant" vznikla v roce 1967. Byla vydána na albu "Bratříčku zavírej vrátka" v roce 1969. 9. září 1969 odjel Karel Kryl na koncertování do NSR, kde požádal o azyl a zpět do Československa se vrátil až 30. listopadu 1989.

 

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

Hudbu složil Jindřich Brabec, text písně složil Petr Rada. Píseň se stala jedním ze symbolů odporu proti vpádu vojsk varšavské dohody. Videoklip byl natočen pro seriál Písně pro Rudolfa III.  v roce 1968. V období normalizace byla píseň "z ideologických důvodů" zakázána.

 

The Matadors & Viktor Sodoma - I think it's gonna work out fine

Skupina byla založena v roce 1965 členy rozpadlých skupin "Fontána" a "Komety". Repertoár skupiny tvořily většinou coververze známých anglických písní, mezi které se řadí i  "I think it's gonna work out fine". V roce 1966 přišel  z "Flamenga" do skupiny Viktor Sodoma, který nahradil Karla Kahovce (který naopak do "Flamenga" odešel). Skupina se rozpadla v létě roku 1968.

 

Waldemar Matuška - Slavíci z Madridu

Waldemar Matuška začínal svoji kariéru v kavárně Vltava, později přešel do divadla Reduta. Později se stal plnohodnotným členem divadla Semafor. V roce 1962 se stal historicky prvním vítězem "Zlatého slavíka". Svůj triumf zopakoval v roce 1967. Píseň Slavíci z Madridu byla vydána na albu "Osm lásek Waldemara Matušky" v roce 1968. Video pochází z roku 1969.

 

Václav Neckář - Lékořice

"Lékořice", jeden z prvních hitů Václava Neckáře, byl vydán na společném singlu s Karlem Gottem: Zatímco A strana byla věnována Neckářově Lékořici, na B stranu byla umístěna Gottova Modrá Jeskyně. Singl pak vyšel pod názvem: "Václav Neckář / Karel Gott ‎– Lékořice / Modrá Jeskyně". Video pochází z 5. alba Supraphonu, rok 1967.

 

Petr Novák & George and Beatovens - Den Štěstí

Skupina "George and Beatovens" byla založena roku 1963,  později zanikla odchodem Petra Nováka do Flamenga. Nicméně v roce 1967 byla opět sjednocena Petrem Novákem a úspěšně fungovala až do roku 1972, kdy byla režimem rozpuštěna. Píseň "Den Štěstí", jejíž slova napsal Ivo Plicka, vyšla na stejnojmenném singlu v roce 1969, nicméně okamžitě po jeho vydání byl "vyšší mocí" stažen z prodeje.

 

Olympic - Čekám na zázrak

Píseň "Čekám na zázrak" vyšla na desce "Pták Rosomák" v roce 1969. Olympic ji nahrál v sestavě: Petr Janda (sólová kytara), Pavel Chrastina (baskytara) , Miroslav Berka (piano, foukací harmonika), Ladislav Klein (doprovodná kytara, zpěv), Jan Antonín Pacák - (bicí). Hudbu složil Petr Janda, text Pavel Chrastina. Videoklip je z filmu "Cesta která vede nikam", který byl natočen také v roce 1969, a to během necelých 10 dnů.

 

Eva Pilarová - Hrom aby do tě, lásko má

Píseň Evy Pilarové, dlouholeté členky divadla Semafor (mimo let 1962-1964) a trojnásobné vítězky anket "Zlatý slavík" (1964, 1967, 1971), byla poprvé vydána na albu "Eva" v roce 1969. Video pochází z Mezinárodního festivalu tanečních písní ''Zlatý kohout'' z brazilského Ria de Janeira rovněž z roku 1969.

Yvonne Přenosilová - Tak prázdná

Píseň "Tak prázdná", českou verzi italské písně "Perdono" od Cateriny Caselli, nazpívala Yvonne Přenosilová v roce 1967. Autorem italského textu je Pietro Soficci, českého poté Petr Rada. Video pochází z roku 1968. V témže roce Yvonne Přenosilová emigrovala do SRN.

Sputníci - Haló, Mary Lou

Aktivní léta skupiny "Sputníci" počítáme od roku 1957 do roku 1964. Toto původně studentské uskupení se stalo průkopníkem rock n' roll v Československu. Skupina čítala mnoho mladých nadějných tváří, hrála skladby jak své vlastní tvorby, tak i melodie přejaté doplněné českými texty. Píseň Háló, Mary Lou je coververzí známé "Hello, Mary Lou" od The Seekers.

 

Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Semafor - Jo, to jsem ještě žil

Píseň autorské dvojice Jiří Suchý / Jiří Šlitr byla vydaná na desce "Jonáš a Dr. Matrace" v roce 1969. Píseň byla také součástí stejnojmenné divadelní hry "Jonáš a Dr. Matrace", které byla zároveň poslední hrou, na které se podílel Jiří Šlitr. Ten byl dne 26. prosince 1969 nalezen mrtev. Příčiny jeho smrti asi navždy zůstanou tajemstvím.

 

Synkopy 61 - Casanova

Brněnská skupina Synkopy 61 byla založena v roce 1960. Od svých počátků si prošla složitým vývojem a nakonec se pod vlivem Michala Poláka začla zaměřovat na vokální skladby typu "The Beach Boys" nebo "The Yardbirds". V prosinci roku 1968 se skladba "Casanova" umístila na 2. místě na 2. československém beatovém festivalu a o rok později vyšla na "B" straně singlu "Bůh lenosti". Videoklip je z filmu "Cesta která vede nikam", který byl natočen v roce 1969.

 

Miki Volek - Hey Ba-Ba-Ry-Bob

Michael Miki Volek byl jednou z nejvýznamnějších hudebních osobností 60. let. Svým výstředním hlasem i vystupováním napodoboval písně rock 'n rollových králů jako byli např. Little Richard nebo Ray Charles. A po právu si vysloužil přezdívku "Král československého rock 'n rollu". Posledním místem jeho největší slávy byla kapela Olympic. Tu opustil v roce 1966 poté, co se dozvěděl, že se kapela chce ubírat novým hudebním směrem. Na poněkud neuspořádaný osobní i profesní život Mikiho Volka mělo vliv dlouhodobé požívání alkoholu i drog, za celý svůj život vydal jediné album, a to v roce 1984. Umřel předčasně v roce 1996 ve věku 53 let.

 

Helena Vondráčková - Přejdi Jordán

Píseň vyšla na albu "Růže Kvetou Dál" v roce 1969. Text Zdeňka Borovce, otevřeně vyzývající k emigraci, byl však trnem v oku pro stávající režim. Píseň proto byla velmi záhy režimem zakázána. Videoklip pochází z rok u 1968 z cyklu Píseň pro Rudolfa III.